Z Javoříčka do Lidic běžela štafeta

V pátek 9. června vyběhla z Javoříčka na Litovelsku štafeta spojující místa, do jejichž osudu tragicky zasáhla 2. světové válka. Jako první se na start s dětmi ze základní školy a dalšími běžci postavil starosta Luké, pod kterou spadá obec Javoříčko, František Lakomý společně s náměstkem primátora statutárního města Olomouce Filipem Žáčkem.

Trasa dvoudenního silničního štafetového běhu vedla z Javoříčka přes Ležáky až do Lidic, kam běžci doběhli přesně v den, kdy nacisté tuto středočeskou obec před 75 lety vyhladili. Trasa měřila více než 250 kilometrů a v rámci 29. ročníku štafety účastníci navštívili celkem 27 měst a obcí.

"Jsem rád, že se díky zájmu organizátorů tento počin podařilo před několika lety přenést i na území Olomouckého kraje. Za symbolické považuji i fakt, že první úsek jsme běželi právě s žáky místní základní školy, což je jistou zárukou toho, že příběh nejen Lidic se bude předávat z generace na generaci," doplnil Filip Žáček, který je zároveň předsedou neziskové organizace Iniciativa pro podporu vypálených obcí a svou účastí ve štafetě se rozhodl podpořit vzpomínku na oběti 2. světové války.

Z Javoříčka do Lidic běžela štafeta