Vánoce nejen ve znamení nákupů, ale i pomoci druhým

Když v posledních několika týdnech navštívím jakýkoli obchod, potká mě vždy identický výjev, a to mraky lidí s plnými nákupními košíky. Někdy si říkám, jestli by blížící se svátky neměly mít i jiný, než jen „konzumní“, rozměr. Zejména mě vede k zamyšlení nad tím, zda se již nevytrácí z těchto svátků jejich prapůvodní podstata. Ta alespoň podle mě tkví v příležitosti prožít čas se svými blízkými. A také v hledání cesty, jak podat „pomocnou ruku“ těm, kteří to právě potřebují.

Pokud byste zvažovali, že i pro vás by měly mít nadcházející svátky širší rozměr, a chtěli byste podpořit dobrou věc, dovolím si za sebe a za mou rodinu malé doporučení projektů, s nimiž máme dobrou zkušenost. Již několikátým rokem se například s manželkou zapojujeme do projektu olomoucké Charity „Adopce na dálku Haiti“, kde přispíváme na vzdělání desetiletého haitského chlapce z vesničky Baie-de-Henne na východě země, která patří k těm nejchudším na světě. Více o projektu najdete na: http://www.acho.charita.cz/harp/haiti/.

Ne pokaždé však musíme naši podporu směřovat až do jiného světadílu a řada příležitostí je i blíže domovu. Moje rodina věnuje každoročně pozornost projektu expozice javoříčské tragédie, která připomíná vypálení této obce na Litovelsku nacisty v roce 1945 a je zaměřena především na děti školou povinné. Podporu tohoto projektu beru tak trochu jako svou „povinnost“, protože jsem dlouhodobě prosazoval vznik expozice, nicméně podrobněji se o něm dočtete zde: http://expozicejavoricko.cz/.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, že by stálo za to pojmout Vánoce tak trochu jinak a nebudete mít zrovna lepší nápad, kam směřovat své dobročinné aktivity, vřele doporučuji zmíněné projekty. Mám s nimi osobní zkušenost a vím, že za lidmi, kteří za nimi stojí, je kus tvrdé práce pro dobrou věc!

Filip Žáček s dcerou