Setkání s krajany z ukrajinské Volyně

Jejich předkové ve druhé polovině 19. století odešli do ukrajinské části tehdejšího carské říše, aby zde začali nové životy. Byť z českých zemí odešli před jedním a půl stoletím, do dneška si volyňští Češi udržují vazby na starou vlast i znalost českého jazyka. Zástupci krajanského spolku z oblasti západoukrajinského Žytomyru teď navštívili Olomouc.

Krajané z Ukrajiny si na Moravě jednak připomínali své české kořeny, a současně prostřednictvím hudebních vystoupení jejich folklorního souboru Žytomyr prezentovali své vlastní kulturní aktivity. Do Olomouce přijeli i díky dobrým vztahům s Iniciativou pro podporu vypálených obcí, jejímž předsedou je právě náměstek olomouckého primátora Filip Žáček. S krajany přijela také novinářka, která pro ukrajinský rozhlas připravuje pravidelné vysílání v českém jazyce.

„S potěšením vás vítám ve starobylé Olomouci na půdě historické radnice, která svému účelu slouží už šest století. Příjemně mě překvapilo, že si dokážete i po tak dlouhé době uchovávat znalost českého jazyka a vztah k české kultuře a tradicím,“ uvedl při setkání v obřadní síni radnice Filip Žáček. Znalost českého jazyka byla evidentní – hosté se po celou dobu návštěvy obešli bez tlumočníka. Jak Filip Žáček dodal, českým krajanům na Volyni patří velký dík za to, že po celá desetiletí šíří na Ukrajině dobré jméno české kultury i pracovitosti a schopností.

„Jsem moc rád, že pan náměstek Žáček věnuje takovou pozornost našim krajanům z Volyně, že má zájem poznat je a také že se intenzivně stará o to, aby se nezapomnělo na oběti válečného masakru v Českém Malíně,“ uvedl Miroslav Nerad ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel. Ve volyňské obci Český Malín, která byla zničena 13. července 1943, zavraždili nacisté 374 občanů českého původu.

Volynští Češi dali při setkání najevo zájem o hlubší spolupráci a nabídli také, že by do Žytomyru, což je významné regionální centrum se zhruba 250 tisíci obyvateli a několika univerzitami, rádi pozvali některý folklorní soubor z Olomouce. Krajané velmi stojí o fungující kulturní výměnu se svou starou vlastí.

Zdroj: www.olomouc.eu