Olomoucké "Osmičky" a ohlédnutí za svátky města

Letošní červnové Svátky města Olomouce pro řadu z nás nebyly jen „obyčejným“ připomenutím patronky našeho města svaté Pavlíny, ale nesly se i v symbolice 100. výročí vzniku republiky, které si letos připomínáme. Je to natolik významné výročí, že protne snad každou významnou společenskou událost pořádanou v tomto roce.

Možná si někteří položí otázku, proč tolik „povyku“ kvůli jednomu výročí? Snad proto, že rok 1918 byl nejen pro naše město, ale i náš národ natolik důležitým krokem vpřed, jenž prostě nemůže být zapomenut. Byl to krok směrem, který z nás postupně učinil sebevědomého partnera ostatním evropským zemím a také Olomouci přinesl mnohé pozitivní momenty. Například připojení řady okolních původně samostatných obcí do podoby Velké Olomouce, jak ji známe dnes.

Letošní červnové svátky města však nebyly jen o sv. Pavlíně nebo „rozjezdu“ akcí k 100. výročí vzniku republiky. Nesly se i v duchu připomínky ustavení městských samospráv v někdejší monarchii v polovině 19. století. S touto reformou se tak volba představitelů města přenesla i do Olomouce a právě zmiňovaného roku 1918 nahradili někdejší německé představitele, starosty, ti čeští. Po prvních svobodných komunálních volbách roku 1919 se prvním voleným českým starostou stává sociální demokrat Karel Mareš.

Rok „osmiček“, který letos žijeme, v sobě, ať už chceme nebo ne, skrývá řadu zajímavých výročí a budeme se s nimi postupně setkávat při rozličných příležitostech. Městská samospráva pro vás v Olomouci připravila řadu zajímavých příležitostí, které nám umožní si zejména 100. výročí od vzniku Československa, důstojně připomenout.

Filip Žáček