Obce si připomenou tragické válečné události

Během posledního dubnového víkendu si obce na Olomoucku připomenou události, které potkaly jejich obyvatele během druhé světové války. Tradiční pietní akce připravují v Javoříčku a na Zákřově, na jejichž občany dopadla pěst nacistů v posledních týdnech před osvobozením.

„V Zákřově a Javoříčku byly nesmyslně zavražděny desítky nevinných obyvatel. Nacisté jim vzali život kvůli pouhému podezření ze spolupráce s partyzány a to v samotném závěru války," říká předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček, jehož organizace pomáhá udržet odkaz těchto událostí stále živý.

Vyvraždění a vypálení své obce si v sobotu 28. dubna v 11 hodin připomenou obyvatelé Javoříčka, které je dnes součástí Luké. Nacistické komando přicházející z Bouzova do Javoříčka vtrhlo 5. května 1945. „Celkem osmatřicet mužů od patnácti do sedmdesáti let zavraždili a obec vypálili. Zůstala stát jen místní škola, ostatní budovy lehly popelem," říká starosta Luké František Lakomý.

Tradiční památník v Javoříčku stojící na místě hromadného hrobu obětí v posledních letech doplnila moderní expozice právě v budově bývalé školy, naučná stezka kolem obnovených základů vypálených domů. Někdejší podobu Javoříčka připomíná také hmatový model z umělého kamene.

V neděli 29. dubna v 11 hodin proběhne pietní vzpomínka u památníku na Zákřově. Účastníci si připomenou památku 19 občanů, které nacisté v dubnu 1945 mučili a později upálili na lesní samotě Kyjanice. Mezi oběťmi byl i mladík Otto Wolf patřící do židovské rodiny ukrývané tři roky místními obyvateli v lese nedaleko Tršic. Otto si ve válečných dnech psal deník, díky němuž bývá přirovnáván k Anně Frankové.

„Útok na Zákřov provedli nacisté společně s Vlasovci. Nejprve vesnici zapálili, a pak odvedli muže mladší padesáti let do Velkého Újezda. Po nelidském mučení je čekala smrt upálením," vysvětluje starostka Tršic, pod kterou dnes Zákřov spadá, Leona Stejskalová.

Pietní vzpomínku na tragické události si obce připomínají i díky podpoře Olomouckého kraje.

Další informace najdete na webu vypaleneobce.cz.

Filip Žáček v Javoříčku