Kde lépe prožít letní dovolenou než na naší krásné Hané...

Ať už zůstáváte, milí Olomoučané, v průběhu letních dní ve městě a jeho okolí z jakéhokoli důvodu (práce nebo nechuť balit polovinu domácnosti na delší cesty, což je náš případ), nezoufejte. V samotné Olomouci můžete navštívit velké množství  aktivit, které dokáží parné prázdninové dny nejen zpříjemnit, ale i obohatit. Například nevšedním kulturním a sportovním zážitkem nebo společně prožitými chvílemi s těmi nejbližšími.

Haná však není jen Olomouc, ale i kouzelná krajina v jejím okolí. Pohledu na ni se nic nevyrovná. Osobně mám přeci jen raději lesy a louky než  pouze nekonečná pole, a proto v každé volné chvíli „utíkám“ do bouzovských lesů. Nejen kvůli pohledům na úrodnou hanáckou nížinu ze zdejších kopců, ale i proto, že toto místo se stalo mně i mé rodině po Olomouci druhým domovem.

Snad kvůli zdejší krajině, lidem nebo proto, že jsme zde po těch letech přeci jen zanechali s manželkou a přáteli jistou „stopu“. Někdy šlo jen o relativní drobnosti, například když jsme farnosti v Luké věnovali rodinnou Bibli, jindy o aktivity, které mají širší dopad. Za nejzásadnější považuji počin v podobě znovuotevření muzejíčka věnovaného pohnutému osudu nacisty vypálené obce Javoříčko. Na této myšlence pracovala řada dalších nadšenců a společně se nám ji podařilo dotáhnout  do konce.  V roce 2015, sedmdesát let od konce války, se expozice otevřela veřejnosti. Považuji to za opravdu velkou věc.

Tamní krajina však může nabídnout mnohem víc. Pohádkovým hradem Bouzov počínaje, přes jedinečný systém Javoříčských jeskyní, až po jedno z mála míst u nás, kde můžete v lesích potkat jelena siku, původem z Dálného východu. Neznám moc takových míst, kde by se mi při procházkách krajinou lépe přemýšlelo o životě nebo o tom, kde by měla Olomouc jako metropole našeho regionu být v roce 2022. Snad i vás toto místo zláká k návštěvě, a když mi pak třeba napíšete svůj dojem z něj, budu za to rád.

Mgr. Filip ŽÁČEK, kandidát ČSSD na olomouckého primátora

Filip Žáček na louce